Jak magazynować towary dłużycowe? — wszystko, o czym warto wiedzieć
Niestandardowe wymiary towarów wymagają odpowiedniego przechowywania na przystosowanych do tego regałach wspornikowych. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko uzyskać dodatkową przestrzeń w magazynie, ale i również znacznie ułatwia pracę. Jakie jeszcze zalety posiadają takie regały, na co warto zwracać uwagę oraz czym są towary dłużycowe? Odpowiedź na wszystkie pytania znajduje się w treści poniżej.
Towary dłużycowe — co to takiego?
Podczas gdy dany element ma niestandardowe wymiary i jego długość wynosi powyżej 2 metrów, wtedy jest mowa o towarze dłużycowym. Zazwyczaj jest nim w szczególności nic innego jak komponent wykorzystywany w budownictwie, czyli na przykład pręt, belka, rura, blacha itp.
Czym są regały wspornikowe?
Efektywne, bezpieczne i prawidłowe przechowywanie Towarów dłużycowych zapewnia przede wszystkim regał wspornikowy. Jego budowa i wykonanie opiera się głównie o wysokie słupy, które są zakotwiczone do posadzki oraz poziome wsporniki przytwierdzone bezpośrednio właśnie do tych słupów nośnych. Taka konstrukcja zapewnia równowagę obciążenia a składowany na regale materiał nie stanowi żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o jakiekolwiek zawalenie, czy przewrócenie się całego systemu. Przy produkcji regałów magazynowych wspornikowych stosowana jest stal walcowana, co przekłada się na trwałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Najważniejsze zalety regałów wspornikowych
Produkt ten posiada wiele zalet, przy czym jedna z nich to łatwość dopasowania do wybranego magazynu. Prawidłowy i dobrze rozplanowany montaż słupów oraz wsporników pozwala na:
- ułatwione zagospodarowanie przestrzeni magazynu,
- przyspieszony proces przyjęcia i dystrybucji towaru,
- bardzo łatwy dostęp do poszczególnych jednostek składowych,
- minimalizację ryzyka odnośnie do strat materiałowych,
- pozytywny wpływ na finanse przedsiębiorstwa.
Regały wspornikowe do towarów dłużycowych — rodzaje
Wśród takich regałów można wyróżnić dwa rodzaje, czyli lekkie oraz ciężkie.
Regały wspornikowe lekkie
Przeznaczone między innymi do składowania lekkich materiałów dłużycowych, na przykład takich jak drewniane belki lub pozostałe elementy wykonane z tworzyw sztucznych. Konstrukcja modułowa lekkich regałów pozwala na dowolną zmianę konfiguracji, w tym również wysokości ramion.
Regały wspornikowe ciężkie
Idealnie sprawdzają się w przechowywaniu ciężkich towarów dłużycowych, czyli na przykład mebli, materiałów budowlanych, czy metalowych profili. Kolejną charakterystyczną cechą tego produktu jest możliwość dowolnej konfiguracji, dzięki czemu można zapełnić przestrzeń magazynu aż po samą górę.